קניות וצרכנות אינטרנטית – מדריך וטיפים מעודכנים

Logos

חשבתי לעצמי שהגיע הזמן לעשות פוסט נוסף ומחודש על צרכנות וקניות באינטרנט.

בעיקר, מענה לשאלות שחוזרות ונישנות בבלוג ובדף הפייסבוק, וגם כמה טיפים וכלים שאני למדתי להשתמש בהם לאחרונה יותר טוב, שגיליתי או שאני יודע ועושים לי את החיים ליותר קלים, ומעכשיו אולי גם לכם.

מי שעוקב אחרי הבלוג, שמו וכותרתו יודע שאני חובב קניות און-ליין וקניות בכלל באינטרנט. זה לא מתחיל ונגמר בציוד ריצה, זה חוצה לעוד תחומי חיים רבים ומגוונים. למעשה למעט קניות של אוכל ודברים לבית, רוב הקניות שלי לא נעשות בארץ.

עולם גדול של אפשרויות עומד בפניכם.

אז שנצא לדרך ?

[עדכון דצמבר 2014]

תקרת הפטור ממכס עלתה מ 325$ ל 500$ (לא ריגש אותנו)

רשות המיסים עדכנה ושדרגה את המדריך שלה לייבוא חבילות אישיות.

[עדכון אפריל 2014] כמעט שנה אחרי במסגרת עדכונים ושאלות בעקבות הפוסט הזה, פרסמתי פוסט נוסף, שמהווה המשך לפוסט הזה ובו תוספות ומענה להרבה שאלות. אני ממליץ לקרוא אותו לאחר קריאת הפוסט הזה.

עדכון אוק 2014
חברים, יש הרבה עדכונים בנוגע ל shipito בפוסט של 2014. אנא עברו אליו לקבלת מידע מהימן.

 

 

נחסוך מכם את ההיסטוריה הארוכה ונפתח בקיצור: עם המהפכה האינטרנטית ובעיקר עם עלייתו הגדולה של Ebay והחנויות המכוונות קרה דבר, שבעיני הוא נפלא. העולם הפך שטוח. מבחינת הצרכן בקצה, דברים שהיו פעם בהישג ידו רק בתיווכם של יבואנים / סוחרים ושאר שכבות בינו לבין היצרן הצטמצמו ועולם גדול ושלם של מסחר ישיר התפתח.

בהתחלה, זאת היתה נחלתם של בודדים, שכן שיטות התשלום, קניה ומכירה היו מפחידים, עוד לא לגמרי מוסדרים והרבה חששו מקניות ברשת. בימינו אנו, כמעט כל נער ונערה כבר הזמינו לפחות פעם אחת באי-ביי ויודעים מה זה Paypal.

לפני שנה בדיוק פרסמתי את הפוסט הזה שנתן אוסף של טיפים בסיסיים איך לקנות באינטרנט ואיך לחפש מציאות. אני ממליץ לכם בחום לקרוא אותו בטרם תמשיכו לפוסט הנוכחי, שכן הוא עובר על כמה מושגי בסיס שאולי אני אדלג כאן על ההסבר שלהם, ואצלול יש לעניינים הטכניים של מה ואיך שכולם רוצים לדעת.

בואו נסרוק סדרה של שאלות שנשאלתי לאחרונה שקשורות להזמנות אינטרנטיות ואחרי זה אשתף אתכם בעוד כמה טיפים מהתקופה האחרונה.

איך אני יודע ומחשב כמה מיסים / מכס / מע"מ אני אשלם, והאם מחיר המשלוח כלול בזה ?

בואו נשים סוף, אחת ולתמיד, לשאלה הזאת, עם הסבר יחסית מאד פשוט.

אנחנו מדברים על מיסים, לא על עמלות. מיסים ועמלות זה לא אותו דבר. עמלות זה תשלום שגובות מכם חברות שילוח פרטיות, מיסים זה תשלום שגובה מכם אגף המכס והמע"מ של מדינת ישראל. הקשר בין השניים מוסבר בשאלה הבאה, כאן אנחנו מתעסקים רק במיסים.

לאחר שנפטרנו מהעז הזאת, הנה החוקים הפשוטים ביותר:

בישראל יש שלושה מיסים שמשלמים על קניות:

1. מע"מ בגובה 18% בתקופה זו.

2. מס קניה – משתנה לפי סוג מוצר, וחל על מוצרים מיובאים ומיוצרים בארץ.

3. מכס – משתנה לפי מוצר וחל על מוצרים מיובאים.

חוקי התשלום:

קניה עד 75$ – לא משלמים אף אחד מהמיסים, כאשר הסכום (75$) כבר כולל בתוכו את מחיר המשלוח, זה אגב יהיה נכון גם לקטגוריות הבאות. דוגמא: קניות ב 50$ ומשלוח בעלות של 22$ (סה"כ 72$) פטור ממיסים. קניות בעלות של 55$ ומשלוח 27$ (סה"כ 82$) כבר נכנס לקטגוריה הבאה.

מסקנה: תשדלו תמיד שההזמנות שלכם יהיו שוות או מוצהרות פחות מ 75$.

75$-500$ – משלמים מע"מ ומס קניה. כאשר מס קניה משתנה לפי מוצר. על פי רוב, על בגדים ונעליים למשל משלמים מע"מ בלבד.

500$ ומעלה – תשלום מלא של כל שלושת המיסים.

מי שממש מעוניין יכול להכנס לטבלה של אגף המכס והמע"מ ולראות את כל הנתונים המרתקים האלה.

מה ההבדל בין שיטות השילוח השונות לישראל ואיך זה ישפיע על השורה התחתונה של התשלום שלי ?

כאן כבר נכנסת עז יותר רצינית ויש לה חשיבות מכרעת בשיקול שלכם בהזמנה מאתר זה או אחר, ובשימוש בחברת שילוח זו או אחרת. כיוון שאת מחיר המוצר אתם יודעים במעמד הקניה, הטרמפיסט שיכול לקפוץ על הארנק שלכם ולהעמיד אתכם במצב של אין ברירה הוא חברות השילוח. והן עושות זאת מצוין, בעיקר כאשר הנתונים לא ברורים.

כמו שציינתי בפוסט הקודם, צריך להבדיל בין שילוח שמגיע בדואר ישראל רגיל או רשום לבית, לבין דואר של חברות שילוח פרטיות כגון UPS,FEDEX,EMS, DHL EXPRESS ועוד..

israel post

דואר רגיל / לאומי מטופל בצורה שונה שלחלוטין מחברות השילוח הפרטיות. דואר לאומי מחו"ל הופך לדואר לאומי רגיל בארץ, ומטופל ע"י רשות הדואר. לדואר מגיעות כל יום עשרות אלפי חבילות. אין דרך לבדוק את כולן. חבילות דואר רגיל נעצרות לבדיקה מדגמית, ככה שלעיתים קרובות סיכוי גבוה שהחבילה שלכם כלל לא תעצר לבדיקה באגף המכס והמע"מ.

איך הדואר יודע לבדוק ? הדואר מחפש על חבילה טופס הצהרת מכס CN22 בזמן שהחשבונית (invoice) נמצאת בדרך כלל בתוך החבילה. כאשר קונים מחנות, יש כזה.המדבקה הזאת היא שמצהירה על ערך הטובין שבפנים, וגם מצויינת עלות המשלוח לעיתים. חנויות מסודרות ושולחי איביי לסוגיהם מכירים ועושים זאת ללא כל בעיה. באיביי ובחנויות מהמזרח אפשר גם לבקש מהם לכתוב ערך נמוך כדי להגיע ל >75$ המפורסם.

אם על החבילה הצהרה מסודרת אז או שתעבור לפי החוקים הנ"ל או שתתבקשו בסניף הדואר המקומי שלכם לשלם את המיסים הדרושים ע"פ החישוב מהשאלה הקודמת.

אם החבילה נעצרת, ראו את השאלה הבאה.

במידה והחבילה נשלחת באמצעות חברת שילוח / דואר שליחים, אז היא נכנסת לקטגוריה אחרת לחלוטין של תשלומים. או לטובה או לרעה.

איפה זה יכול להיות לטובה ? בחברות forward כמו Buy2Usa ודומיהן, שעובדות בצורה מסודרת עם חברת שילוח פרטית, חברות שהביזנס שלהן הוא דואר ושילוח, וחלק מהשירות שלהם הוא שאתם יודעים בדיוק כמה יעלה המשלוח כולל תשלומי המיסים ומשלמים אותו מראש. אין הפתעות והחבילה מגיעה עד הבית עם שליח.

מצד שני, נגיד והזמנתם GPS דרך AliExpress ושלחתם אותו או שהוא נשלח באמצעות UPS לארץ. השולח נותן לכם מחיר שהוא קיבל מ UPS, וזה בסדר. השאלה היא מה קורה עם החבילה מהרגע שהיא נוחתת בישראל.

Shipping_Logos

אז בואו אני אסביר לכם. חברות השילוח האלה הן חברות פרטיות (את העיקריות אפשר לראות בלוגו כאן מעל). יש להן מחסנים בנתב"ג, ממש ליד אגף המכס והמע"מ, לשם מגיע החבילה שלכם. כל החבילות, בלי יוצא מן הכלל, בחברות שילוח עוברות בדיקה של מכס ומע"מ. החברה באופן פרו-אקטיבית מעבירה לאגף את כל החבילות מ 2$ ועד גדול. ככה שאין סיכוי עם חברת שילוח כזו לא ליפול בבדיקה המדגמית. אין מדגמית עם חברות שילוח.

אם החבילה שלכם חייבת במיסים כמובן שהחברה תגבה, אבל החברות האלה נוטות לעשות את הכסף שלהן גם מעמלות כאלה ואחרות כמו למשל העובדה שהם "משחררים" עבורכם את החבילה מאגף המכס והמע"מ, ומכיוון שהם משלמים להם לפני שאתם עוד מעבירים להם את התשלום הם גובים מכם עמלות שונות ומשונות כמו "הקצאת אשראי" או מילות מכבסה שונות למסחטת הכספים היעילה הזאת. ולכן, עם חברת שילוח תשלמו גם מיסים, וגם עמלות, רק שהשאלה היא כמה עמלות.

מה המסקנה מכל זה:

1. להשתדל לשלוח כמה שיותר בדואר לאומי ארצי של המדינה ממנה אתם מזמינים. זה המתכון הבטוח למינימום צרות ואולי אף להמנע מתשלומי מיסים גבוהים.

2. להשתמש בשירותי חברת שילוח שמתחייבת למחיר סופי מלכתחילה עד דלת ביתכם. כאן החסכון מסתכם בזה שאין הפתעות. אתם יודעים מה אתם משלמים ואין הפתעות.

3. להזהר ולהשתדל להמנע משילוח מחנויות באמצעות חברות שילוח פרטיות גדולות. תמיד יש הפתעות.

4. EMS היא שירות הבלדרות הבינלאומי של חברות הדואר. היא מופעלת ע"י דואר ישראל אבל היא פועלת כחברה פרטית והיא גובה עמלות כמו חברה פרטית. EMS היא לא דואר ישראל רגיל !!

דוגמאות:

א. לעולם, אבל לעולם אל תשלחו לארץ נעליים מ Runningwarehouse.com באמצעות אופציית ה UPS שלהם. UPS ישחטו אותכם בארץ עם מיסים ועמלות שיעלו כמו הנעליים עצמם. שלחו אותם ב 20$ דרך Buy2Usa או Mustop.

ב. שילוחים מארה"ב, להשתדל כמה שאפשר לשלוח (USPS (United States Postal Services.

קיבלתי מכתב מהדואר שחבילה שלי נעצרה ואני צריך לשחרר אותה. מה לעשות ?

בואו נפריד בין חבילה שנשלחה בדואר רגיל לבין דואר שליחים פרטי.

במידה וחבילת דואר רגילה נעצרה לבדיקה מדגמית קיים סיכוי שתשוחרר ללא כל בעיה. אם החבילה נעצרת כי אין עליה הצהרת טובין, אז תקבלו מכתב מהדואר שהחבילה נעצרה.

המכתב יהיה מבלבל. הדבר הכי בולט בו יהיה טלפון של חברת עמילות מכס של דואר ישראל. בוא נסביר לכם כאן משהו חשוב שוב. עמילות מכס זה מקצוע של משרד שמטפל בשחרור של חבילות מאגף המכס והמע"מ ( יכול להיות עבודה קשה מאד וסיזיפית עבור משלוחים גדולים) בתמורה לעמלה. כל יבואן מכיר זאת.

לחברת הדואר יש חברת עמילות מכס שמתחרה בחברות הפרטיות. באופן בוטה ומונופוליסטי, חברת הדואר רוכבת על הבלבול שלכם והרצון שלכם שהחבילה כבר תגיע לידכם ומציע לכם את שירות עמילות המכס שלה, כל זה בתמורה ל 180 שׁ"ח ראשוניים, הקצאת אשראי, ועוד ועוד..

חבל על הכסף שלכם. בתחתית הדף מסתתר המידע שמספר לכם שאם תרצו תאלצו ללכת לשחרר אותה מאגף המכס והמע"מ בתל אביב (תל-אביב – דרך ההגנה 137, יד אליהו). לשם אתם מגיעים עם ההעתק של ה Invoice שלכם ומשחררים את החבילה.

העמלות : 35 ש"ח לשחרור חבילה שלא חייבת במיסים ו 81 ש"ח בערך לחבילת EMS שנעצרה או לחבילה שכן הייתה חייבת במיסים. לא זול, אבל עם עמילות המכס זה יעלה פי ארבע.

המסקנה המתבקשת היא תמיד לדאוג ולבקש שיהיה Invoice מסודר על החבילה ששולחים לכם. שגם אם תהיו חייבים במיסים לפחות לא תהיו לכודים במלתעות של חברת דואר ישראל.

בחברות שילוח כמו שציינו, חברת השילוח עושה בשבילכם את "עמילות" המכס ואלא אם כן התשלום כולו נקבע מראש, היא תגבה עמלה נוספת על הפעולה הזאת. אתם תשלמו מיסים ועמלות.

[עדכון דצמבר 2014 – טבלת עמלות מעודכנת מתוך כתבת TheMarker]

Comission

אתה כל הזמן מדבר וחופר על חברה בשם Shipito, מה הסיפור שלה ושל המשלוחים שהיא מציעה ?

shipito

Shipito היא חברת Forwarding אמריקאית. בדומה לחברות שהוזכרו מעל היא מציעה כתובת למשלוח חבילות בתוך ארה"ב, ככה שתוכלו לקנות און-ליין באתרים שלא שולחים לארץ. החבילה מגיעה למחסן שלהם משם הם שולחים אותה לישראל (ועוד להרבה מדינות בעולם) במגוון רחב של אפשרויות שילוח.

יש עמלה קבועה של 1$ לכל משלוח, למנויים וללא מנויים.

כחלק מתהליך השילוח של Shipito יש תהליך של מילוי ה CN22 עצמו. כלומר, בניגוד לחברות אחרות שבהן אתם שולחים להם את ה invoice של החנות שממנה קניתם את הפריט, כאן אתם פשוט ממלאים סכום ותיאור. דוגמא: אם אתם קונים נעליים ב runningwarehouse ושולחים ל buy2usa, והנעליים עלו 70$. Buy2Usa יבקשו את הקבלה המקורית מהחנות ויצהירו בדיוק את אותו סכום. ב Shipito לא מבקשים מכם את הקבלה המקורית, ואתם יכולים לכתוב כל סכום שאתם רוצים. את המשמעות תבינו לבד. כמובן שאם נתפסתם, אתם עלולים לשלם מס גבוה מאד + קנס. לא מכיר מישהו שזה קרה לו בזמן האחרון, בטח שלא בסכומים שבהם אני / אנחנו קונים, אבל עדיין חשוב לציין זאת.

ל Shipito היו (ועדיין ישנם) שתי אפשרויות שילוח מאד זולות, באופן יחסי וביחס לחברות forwarding אחרות, לישראל.

AirMail Economy שהוא מבוסס על USPS Airlift הזול ומתאים למעטפות ואריזות קטנות עד גודל קופסאת נעליים או פחות בדר"כ. המחיר שלו מצוין, זמני האספקה סבירים. מעולה למשלוחים קטנים.

AirMail Priority היה "אחיו" הגדול שאפשר גם ביטוח על תכולת החבילה במחיר זעום. ולכן בשנה האחרונה כמעט כל החבילות ששלחתי לארץ מארה"ב היו כאלה. ההבדל בינו לבין ה Economy היה דולרים בודדים ולכן העדפתי עם ביטוח מאשר בלי.

[עדכון דצמבר 2014]  AirMail Priority כבר לא מבוסס USPS אבל מגיע בדואר חבילות  דרך דואר בלגיה כ-EMS, בחבילות שגודלן מעל 2 ק״ג.

יחד עם זאת, בשבועות וחודשים האחרונים השתנה אופי השירות והחבילות. מה שהיה חבילות דואר רגיל הפך לאחרונה לחבילות EMS ואם קראתם את כל מה שקדם, אז אתם מבינים שפתאום חבילות נעצרו למיסוי ונגבו מיסים ועמלות. ההפתעה הייתה לא רק בעובדה שפתאום השילוח הזה הפך ל EMS בדרך, אלא גם שאיפשהו בדרך הם שמו את הסטיקר של EMS על ה Invoice של החבילה וככה היא נעצרה באגף המכס והמע"מ, ונאלצתי לשחרר אותה באגף המכס והמע"מ בתל אביב (באמצעות ה Invoice של Shipito).

1015423_515961728458628_233732413_o

מה המסקנה המתבקשת מכל זה ?

פניתי ל Shipito שלמעשה הסירו כל אחריות מעצמם בגישה האמריקאית הפשטנית, "ברגע שזה יצא מהמחסן, זה כבר לא בידי מה ואיך". לכן, פניתי לחברה שאיתה הם עובדים והגעתי לחברת הבת ששלחה את החבילה לישראל דרך בלגיה. ביקשתי מהם שישימו לב לעניין הסטיקר על ה Invoice, אני מקווה שזה יטופל. לגבי עניין המשלוח שהפך ל EMS מסתבר שזאת בקשה של חברת השילוח שאיתה עובדת Shipito ואין לנו למעשה כל שליטה על זה.

למה אני מספר לכם את כל זה ? כי זה קצת מסעיר את קוני הרשת שעובדים עם החברה הזאת שעד היום סיפקה בסה"כ שירות מצוין והשינוי הזה בגישה מאכזב למדי. יחד עם זאת, עדיף להיות חכם ולא צודק. שירות השילוח שלהם עדיין טוב, יעיל וזול משמעותית לרוב הדברים (למעט נעליים אולי) Airmail Economy הוא עדיין שירות שילוח פשוט, טוב, זול ויעיל ל 90% מהדברים שאנחנו קונים בארה"ב ושולחים לארץ.

[עדכון ספטמבר 2013] חשבתי שנכון להוסיף לגבי הטפסים שמבקשים (לכאורה) ב Shipito אחרי ההרשמה

הערה חשובה לכל אלה שהתעניינו לגבי ההרשמה בשיפיטו.

אין שום צורך לשלוח ל Shipito שום מסמך זהות ושום צורך לחתום על שום דבר. תרשמו, ותהיה לכם תקרת הזמנות חודשית מבחינת סכום, שעולה מהר מאד ככל שתעשו יותר הזמנות. אתם לא צריכים למלא כלום ולא לשלוח שום דבר. אני מעולם לא עשיתי דבר כזה.

זה בסה"כ מאפשר לכם לקבל קרדיט יותר גבוה בשלב יותר מוקדם, אבל לא חושב שזה הכרחי כלל וכלל, אלא אם כן אתם מתכננים לשלוח משהו מאד גדול ויקר.

איך מחפשים באי-ביי בכל העולם ?

לפני כשנה Ebay שינו את מדיניות האתר שלהם ב Ebay.com. כבר לא ניתן דרך הממשק הרגיל לחפש פריטים בתת סניפי Ebay במדינות אחרות. פעם היה "check box" של "World Wide" שהיה בודק בכל המדינות. מדובר באפשרות מאד חשובה. לאף אחד אין רצון להכנס בנפרד לכל איביי מקומי של מדינה (קוריאה, גרמניה, תאילנד, ארה"ב, בריטניה, צרפת, ועוד) כדי לחפש דברים.. רוצים לחפש במקום אחד ושכל התוצאות יעלו.

רק כדי לתת כמה דוגמאות, לגו למשל מאד זול בקוריאה עם משלוח חינם לארץ, כנ"ל בירקנשטוק ופליימוביל בגרמניה, חלקים לשעונים מקוריים ואיכותיים אפשר לקנות בתאילנד, ביגוד לריצה אפשר למצוא גם באנגליה, גרמניה, צרפת, ועוד ועוד… אני קונה חלקים לאופניים הרבה מאד דרך אנגליה.

מה עושים ?

שתי אפשרויות פשוטות

1. מחפשים דרך Ebay.co.uk.

Screen Shot 2013-07-05 at 3.49.30 PM

כמו שאתם רואים בתמונה אופציית WorldWide עדיין קיימת שם ואפשר לעשות SignIn עם היוזר הרגיל שלכם.

החסרון ? כל המחירים בפאונדים אנגליים.

2. פתרון שני, פשוט מצד אחד ומאפשר עבודה עם האתר הרגיל ebay.com, אבל עלול להיות קצת מאתגר למאותגרים טכנולוגית:

להכנס ל ebay.com לעשות חיפוש בסיסי על הפריט שאתם מעוניינים בו. התוצאות הן תוצאות של האתר האמריקאי בלבד.

ללכת לשורת הטקסט של הדפדפן ולהוסיף בסופה את המחרוזת הבאה: LH_PrefLoc=2& , כמו בתמונה בדיוק, ואז ללחוץ Enter שוב.

למעשה איביי רק הורידו את הכפתור הגרפי, אבל לא ביטלו את האפשרות הטכנית לבצע חיפוש כזה בדפדפן.

Screen Shot 2013-07-05 at 3.51.54 PM

חדי העין שבינכם יכלו לראות את אותה מחרוזת בדיוק גם באתר האנגלי..

ההבדל ? אחרי ה Enter כל החיפושים הבאים יהיו באתרים העולמיים באותו סשן, רק שלא תראו את כפתור בחירת ה WorldWide בצד, אלא תראו לשונית קטנה שמציינת שעכשיו החיפוש הוא WorldWide מתחת לסכימת תוצאות החיפוש במעלה הדף (ראו תמונה מתחת):

Screen Shot 2013-07-05 at 3.55.57 PM

אם הרגשתם בשנה האחרונה שיש פחות תוצאות, או שפתאום חיפושים אחרים מעלים תוצאות אחרים, לא טעיתם. הדבר הקטן הזה שינה סידרי עולם, ועם התרגיל הפשוט הזה תחזרו לשיטה הישנה ופריטים נוספים מארצות נוספות יחשפו בפניכם באנגלית ובמחיר $י שקל להבין.

איפה אתה קונה רוב הזמן את כל המציאות שלך ? נראה שאתה מוצא יופי של דברים במחירים מצוינים.

זה יהיה קשה וכמעט בלתי אפשרי לרשום כאן את כל ה"חנויות" הוירטואליות שאני מסתובב בהן.

ברשימת הקישורים, השתדלתי לרכז אתרים שמהם אני עושה הרבה קניות. בעיקר אלה הקשורים לריצה. אבל אני קונה לא רק משם. באופן כללי "המחיר" של קניית מציאות הוא לחפש אותן. החיפוש הזה דורש סוג של מיומנות. לא התברכתי בשום כשרון מיוחד, זה פשוט עניין של תרגול והתייעלות בחיפוש.

יש אתרים שאני יודע לחזור אליהם ולעקוב אחריהם, או שיש להם מחירים קבועים טובים לדברים מסוימים ולרוב אני קונה אצלם. הדוגמא הקלאסית היא נעלי ריצה ב Runningwarehouse.com, שם עם קופון runblog10, מקבלים מייד 10% הנחה ויש להם את מבחר נעלי הריצה והמחירים הטוב ביותר בארה"ב. ללא תחרות כמעט. בביגוד למשל אני נעזר בחברות אחרות.

יש אתר ישראלי נחמד ויעיל שנקרא הדוד, שכולל רשימה ענקית של חנויות ששולחות לארץ, וחנויות אינטרנטיות שאפשר לקנות מהן.

מאז שאני משתמש בשירותהם של Shipito אני יכול לקנות באופן חופשי מחנויות בארה"ב שלא שולחות לישראל וזה פתח לי עולם שלם ורחב של אפשרויות, החל מאיביי ארה"ב של כאלה שלא שולחים לישראל, מכאלה קניתי לא מעט דברים כולל ביגוד והנעלה לילדים, ועד לאתרים כמו SunnySports.com שם קניתי הלבשת טיולים, משקפי שמש ועוד במבצעים. יש אלפי אתרים וחנויות עם מבצעים.

נעלי ריצה, כבר ציינתי, נעלי הליכה בסטנדרט מינימלי אני קונה או באתרים של חברות ספציפיות, או מבצעים בארה"ב ושולח דרך shipito, או דרך Ebay.

חלקי אופניים אני קונה לרוב מ Wiggle.co.uk, גלגלי אופניים ללא ספק מהמקום הטוב ביותר ברשת, chainreactioncycles.com.

ספרים אני קונה מ bookdepository האנגלי ששולח לארץ בחינם. אל תעזו לקנות ב Amazon ! חבל על הכסף שלכם. אוצר בלום של אפשרויות, מבצעים, שירות מצוין ומחירים מעולים.

בית מרקחת: vitacost.com, להרשם דרך הלינק הזה ולקבל 10$ הנחה. וכמובן גם iHerb.

עולם אינסופי של אפשרויות אלטרנטיביות ובריאות יותר של כל הדברים שתמצאו בבית מרקחת אמריקאי ענק, כזה שבמיינסטרים וגם כזה אלטרנטיבי.

ציוד לתינוקות:

Screen Shot 2013-07-05 at 4.27.19 PM

כאן מחכה לכם דווקא הפתעה מסוימת. קנייה בארה"ב משתלמת אם אתם מביאים איתכם דברים גדולים משם, אל אם אתם שולחים לארץ. רק דברים קטנים יחסית משתלם לשלוח לארץ.

מצד שני קניה של פריטים גדולים יחסית כמו עגלות כדאי ואפילו משתלם לקנות דרך חנויות בגרמניה. השילוח לארץ הוא בדר"כ באיזור 20-50 אירו, אבל מחיר העגלות עבור אותם מותגים מוכרים מגיע עד חצי לעיתים (אחרי מיסים ומשלוח).

עוד גילוי מעניין הוא כששולחים מחוץ לגרמניה יורד 20% מס, לכן כשאתם נכנסים לאתר גרמני, מייד תרשמו ותכתבו את כתובתכם בישראל, כדי לראות את המחירים "האמיתיים" שתשלמו. אל תפחדו לעבוד עם google translate אם לאתר אין ממשק אנגלי. הדבר החשוב העיקרי הוא לוודא ששולחים לישראל.

רק לדוגמא, אנחנו קנינו עגלה של ABC Design ב 1,800 ש"ח במקום 4,300 ש"ח בארץ.

יש אינספור חנויות, וצריך לחפש את אלה ששולחות לארץ. דוגמא לחנות כזאת babyshop.de. בלי להתבלבל תעשו חיפוש דרך shopping.google.de ותחפשו את הפריט שאתם רוצים ואז תבדקו אם החנות שולחת לארץ. חפשו את הסימון של trusted shops ותהיו שקטים שאתם קונים מחנות בטוחה (כמו בתמונה מעל) על פי חוקי האיחוד האירופאי, גם אם אתם לא מבינים את השפה עד הסוף.

לעיתים הגרמנים קצת איטיים בתקשורת, אבל זה עובד.

למשל את אופני האיזון שעליהם כתבתי קניתי בחנות הזאת, Bike24 ששולחת לישראל.

וכמובן Ebay עם החיפוש הבינלאומי. אוצר בלום של אפשרויות, מציאות ודילים שווים. לדוגמא סנדלי וכפכפי בירקנשטוק למי שמכיר ואוהב, לגו, פליימוביל (מגרמניה) ועוד ועוד…

גאדג'טים ואלקטרוניקה פשוטה, וכדומה אני קונה מדי פעם מ AliExpress , DX.

סיכום:

[עדכון אפריל 2014] כמעט שנה אחרי במסגרת עדכונים ושאלות בעקבות הפוסט הזה, פרסמתי פוסט נוסף, שמהווה המשך לפוסט הזה ובו תוספות ומענה להרבה שאלות. אני ממליץ לקרוא אותו לאחר קריאת הפוסט הזה.

זהו. אני מקווה שנתתי מענה לחלק ניכר מהשאלות שהסתובבו כאן לאחרונה.

זה קל, זה פשוט, זה הרבה פחות מפחיד ממה שזה נראה. העולם שטוח, והרבה יותר נגיש לכם ממה שאתם חושבים, ולכם כצרכנים יש כוח ואפשרויות שלא היו פעם בהישג ידכם ומגיעות לסף דלתכם. כל מה שאתם צריכים לעשות זה קצת להעז.

אני מזמין אתכם לקיים מתחת לפוסט הזה שרשור התגובות, שאלות ותשובות, ואני אשמח לענות לשאלות ספציפיות או כאלה ששכחתי / פספסתי בעניין צרכנות אינטרנטית וקניות ברשת.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

663 תגובות על קניות וצרכנות אינטרנטית – מדריך וטיפים מעודכנים

 1. גולו הגיב:

  היי, הזמנתי טבלט מחו"ל נשלח באוגוסט וטרם הגיע. מישהו יודע מה המספר של המכס לברר האם זה הגיע אליהם. בדואר מופיע רק שנשלח לישראל בתחילת אוגוסט. אין בשום אתר מעקב מידע נוסף.
  אשמח לעזרה, תודה

 2. שפירא הגיב:

  שלום,
  הזנתי באיטליה ארגזים לאופנוע במחיר 270 יורו + 80 יורו דמי משלוח במעקב אחרי הבזמנה בעזרת מספר מעקב איטלקי התקבל דיווח 26-10-2015 EXIT FROM CUSTOMS Israele
  מה המשמעות ואיך לדעתך אקבל את החבילה?

 3. שחר הגיב:

  שלום רב.
  יישר כוח על כתיבת הפוסט העשיר.
  האם הדרך הנכונה לייבוא של פריט פטור ממכס מעל 75$ היא רק באמצעות הצהרת השולח (ע"י CN22) או שיש דרך להודיע מראש למכס באמצעות טופס כזה או אחר? לא מצאתי ברשת אפשרות כזאת.
  (אני מנסה להבין אם יש דרך להצהיר מראש על כוונתי לשלם את המע"מ ומס הקניה במידת הצורך)

  • ranpergamin הגיב:

   כשמייבאים באמצעות עמיל מכס הוא מטפל בשחרור.
   חברות שילוח מסוימות יכולות להציע לך את השירות הזה, למשל בקניה מאיביי ממוכרים ששולחים בתוכנית של איביי, כל המיסים מחושבים מראש, כנל משלוחים מאמזון.

 4. אורי הגיב:

  שאלה – מוצר שנרכש באיביי כשאני בוחר באפשרות Economy Int'l Shipping ולא ב Expeditaed Shipping ועושה את דרכו אליי בEMS (המוכר טוען שהוא שלח בדואר רשום) – מה עושים במקרה כזה? יש לי קייס לבטל את העסקה בגלל שצורת המשלוח לא תאמה את ההזמנה שלי?

  • ranpergamin הגיב:

   אני לא בקיא בכללים של איביי ב״תאורים״ של משלוח ביחס למה שמסופק במציאות.

   לדעתי כל עוד זה לא שירות השילוח של איביי, או טענה כלפי הפריט, לא תוכל להגיש תביעה, אבל לא סגור על זה

 5. אורן הגיב:

  אורן
  שאלה – האם אפשר לקנות כמה מוצרים שונים ב ebay במשלוח אחד .

  אני רוצה לקנות כמה מוצרים שונים דוגמה – שעון , מגן לפלאפון , בגד . אבל אני רוצה ש-ירכזו את כל המוצרים שישלחו לי משלוח אחד , ולא כמה משלוחים שכל פעם אני יקבל מוצר אחד .

 6. הילה מזרחי הגיב:

  היי..תודה רבה על הכתבה עזרת לי מאוד!
  יש לי שאלה קטנה אני ביצעתי כמה הזמנות ביום אחד..כל הזמנה הייתה מתחת ל 75$ אבל כולן תחת השם שלי ביום אחד..
  יש מצב שיחייבו אותי וייחשבו לי את זה כהזמנה אחת??

  • ranpergamin הגיב:

   פוטנציאלית כן. אבל השאלה אם הן ישלחו באותו זמן, יבדקו באותו זמן.

  • trilliane הגיב:

   כן, אבל רק אם נשלחו מאותו מקור (חנות/מוכר). ראי במדריך המכס:
   "שתי חבילות או יותר שיישלחו מאותו ספק לאותו לקוח בהפרש של עד 72 שעות, ייחשבו כמשלוח אחד שפוצל, ומסי היבוא יחושבו לפי ערכם הכולל של כל הטובין יחד."
   https://taxes.gov.il/CUSTOMS/PERSONALIMPORT/Pages/yebueshe_guide.aspx
   שמעתי על מקרים שזה קרה, אבל בסה"כ זה די נדיר; אפילו אם מזמינים כמה חבילות מאותו ספק הן לא תמיד מתקבלות יחד ולא תמיד נבדקו יחד ולכן לרוב זה לא קורה.

 7. תום הגיב:

  יש לי חבילה שעוד לא נקלטה על ידי המכס וכבר הגיע לארץ ויש לי טיסה עוד שבוע בדיוק (החבילה נשלחה דרך dhl גרמניה לדואר ישראל) יש דרך לזרז את זה בתשלום ? (אני חייב את הציוד לפני הטיסה שלי)
  ואם אפשר לאסוף אותה באופן עצמאי מתל אביב ההגנה 137?

 8. dvora הגיב:

  היי תודה על הפוסט החשוב והמפורט….ובכל זאת, יש לי שאלה. הזמנתי מוצר לארץ שמחירו היה 67$. הגיע אלי עם EMS ונתקע במכס. שוחרר לי רק אחרי ששרפתי במכס 4 שעות מזמני. העניין הוא שאני לא מבינה מה עשיתי לא נכון. נאמר לי שזה כבד מדי (משקל של 2 קילו בערך). האם זו הסיבה שנאלצתי לשלם קנס ולשחרר את המוצר? מה לעשות אחרת להבא? לא להשתמש בשירותי EMS? אודה לתגובתך.

 9. אורן הגיב:

  שלום

  שאלה לגבי החזרי מס

  קניתי מוצרים באתר אינטרנט באירופה ושלמתי תשלום מלא כולל מס
  שלחתחי את החבילה לחבר שגר בגרמניה
  ביקרתי אצלו ואספתי את החבילה. בשדה התעופה בגרמניה החתמתי את המכס

  שלחתי מייל למוכר כדי להכין אותו שאני מתכוון לשלוח לו את הקבלה עם חתימת המכס כדי שיוחזר לי המס.
  המוכר החזיר לי תשובה שהוא מבצע החזר מס רק אם הוא שולח מחוץ לאירופה

  האם זה נכון? האם יש פרוצדורה אחרת?

  תודה

 10. Ilya Ulis הגיב:

  שלום,
  אני רוצה להזמין מנשא אופניים לוו גרירה. עלות המנשא – € 377,64 (בערך 420$) ועלות המשלוח € 39,50 (בערך 44$).
  ניסיתי להבין אילו עמלות אני עומד לשלם בארץ ולצערי לא הצלחתי למצוא מידע על סוג טובין כזה.
  אולי פה יוכלו לעזור לי.
  תודה.

  • ranpergamin הגיב:

   קשה לדעת בדיוק לאיזה קטגוריה לשייך את זה, אביזרי רכב / אופניים. אבל זה נע בין השניים.
   מכיוון שלא מדובר במערכת חשמלית, או משהו שמתחבר לרשת, וצריך לעבור תקינה כזו או אחרת, אני נוטה לחשוב שכנראה רק מע״מ.
   תסתכל על הגרוע מבין השניים.

   • Ilya Ulis הגיב:

    בקשר למערכת חשמלית – זה הוא מנשא שמתחבר לקונקטור של וו הגרירה. המנשא בעל פנסי עצור ואיתות.
    האם זה עלול לסבך את העניין?

   • ranpergamin הגיב:

    לא יודע. אם מישהו יכול להתיישב עלייך זה זה רק מכון תקנים, מצד שני אם ההצהרה תכתוב bike carrier אני חושב שרוב הסיכויים שלא תהיה בעיה, אבל אין לדעת

 11. מאיה הגיב:

  הי רן

  תודה על הפוסט היעיל.

  שאלה קטנה.. אני רוצה להזמין מאמזון בארהב סטנד לעגלת תינוק שהעלות שלה באתר היא בסביבות 100$.
  אמאזון עושים את החלוקה הבאה במחיר הסופי שהם דורשים:
  Shiping and gandling – 50$
  Tax- 0$ (אני מניחה בגלל שזה מתחת לסכום של ה500$)
  ואז הם כותבים;
  Import fee deposit בסכום של כ17.5% שלמיטב הבנתי הם לוקחים כפיקדון בלבד בשלב זה.

  אני לא ככ מבינה מה משמעות הפיקדון ) האם מעמ אופציונלי במידה וידרשו לשלם זאת בשמי? האם אני יכולה להיות בטוחה שלא יגבו ממני עלויות נוספות כדוגמת.מס קניה או בנוסף גם עלות שילוח כלשהי? אני לא יודעת איזו חברה צפויה לשלוח זאת..

  ראיתי באחת התגובות כאן שציינת שאמאזון הינו אתר בטוח ואמין שבחישוב שלו נותן את העלות הסופית בשליח עד הבית…האם אתה ממליץ להזמין את המוצר הזה מהניסיון שלך איתם?

  שוב המון תודה!!

  • ranpergamin הגיב:

   לא לגמרי הבנתי מה את רואה באמאזון, ואין שום יכול שעל מוצר שעולה 100$ אין מס (בטוח יש מע״מ)

   בכל מקרה, במשלוח ישיר לישראל אמאזון מחשבים הכל מראש, מיסים ועמלות, וגובים הכל מראש, ואין הפתעות. במקרים החריגים הבודדים שהיו הפתעות הם החזירו את הכסף.

   חשוב שהכתובת תהיה כתובת מסירה ולא ת.ד.

   בכל מקרה, קניה באמאזון מהבחינה הזאת, היא קניה בטוחה

 12. רפי הגיב:

  היי רן,
  מעוניין להזמין באיביי זוג נעליים. המוכר מצרפת ושולח דרך Colissimo. מברור איתו זהו שירות של la Poste חברת בדואר הלאומית של צרפת. מברור ברשת לא הצלחתי להשיג תשובה חד משמעית אם זה שירות( סוג של משלוח) או חברת בת של La Poste שעושה משלוחי אקספרס עבור החברה הלאומית הצרפתית ( בדומה ל DHL הגרמנית). יש ל Colissimo אתר משלה והכל בצרפתית. פשוט לא רוצה למצוא את עצמי עם עמלות מע״מ ומכס עם עלות כפולה משל הנעליים עצמן. יש לך נסיון או אולי מכיר את Colissimo? הזמנת פריט מצרפת ונתקלת בה אולי?

  תודה מראש על העזרה
  רפי

 13. רועי הגיב:

  היי רן,

  כמי שרכש לא מעט פריטים ואביזרים הקשורים לאופניים, האם ידוע לך האם על מנשאי אופניים יש תשלוםמכס (כמובן מלבד תשלום מעמ ) ? כשבדקתי בטבלת המכס לא מצאתי מידע מפורט על מנשאי אופניים, חשבתי אולי ניסיונך יכול לעזור לי.

  בברכה,
  רועי

 14. אור הגיב:

  שלום,
  האם מותר להזמין מחו"ל דברי מזון? לדוגמה, אני רוצה להזמין מאמזון חטיפים ותבלינים, ואני רוצה לדעת אם המכס עושה עם זה בעיות?

  • ranpergamin הגיב:

   אפשר. אין בעיה. יש לי חבר שמזמין הרבה מוצרים אסייתים דווקא.

   לשימוש אישי אין בעיה כל עוד זה לא עם חומרים שאסורים על פי חוק כמו מריחואנה (כן, אפשר לקנות בארהב מבחר מוצרי מזון עם הצמח).

  • trilliane הגיב:

   מותר לייבא מזון בתנאים מסוימים של משרד הבריאות, ואם החבילה נעצרת במכס תיתכן דרישה למילוי הצהרה עבור משרד הבריאות. אני מעתיקה לכאן את הפרטים:
   א. יבוא אישי
   ניתן לייבא בייבוא אישי מוצרי מזון עד 15 ק"ג, אך לא יותר מ- 3 ק"ג למוצר. הייבוא מותנה במילוי טופס הצהרה על יבוא אישי של מזון ו/או תוספי תזונה.
   * תבלינים – עד 100 גרם או אריזה אחת מכל סוג עד 3 ק"ג בסה"כ.
   * תוספי תזונה – בכמות המיועדת לצריכה אישית לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים.
   * בשר דגים ומוצריהם – אין לייבא בשר, דגים ומוצריהם, למעט שימורים בכמות כמוזכר לעיל.
   * חלב ומוצריו – אין לייבא חלב ומוצריו, למעט גבינות קשות ואבקת חלב בקופסאות בכמות כמוזכר לעיל.
   http://www.health.gov.il/Subjects/FoodAndNutrition/food/FoodImport/ImportsNonAnimalFood/Pages/Importer_Registration.aspx

   בד"כ אם מזמינים דברים קטנים וקלים (וזולים) החבילה לא תיעצר לבדיקה ואז אין בעיה; אבל אם היא נעצרת, למשל אם עוברים את רף הפטור ממס ($75), או שהיא גדולה/כבדה, או ששולחים באמצעות חברת שילוח, היא עלולה להיעצר ואז עלולה להיות בעיה.

   חבר טוב שלי נהג להזמין מדי פעם חבילות תה מבריטניה; האתר של החברה שולח רק בחברת שילוח (נדמה לי DHL) אז לא הייתה לו אופציה אחרת. בעבר הוא הזמין כמה פעמים בלי בעיה, אבל בפעם האחרונה (לפני כמה חודשים) הוא נדרש למלא כזאת הצהרה ע"י DHL ולשלם להם כל מיני עמלות על אחסון וכו', למרות שהחבילה שלו לא הייתה חייבת במסים (וגם לא גדולה או כבדה, בסה"כ חבילות של שקיקי תה!). הוא יצא בנזק גדול…

   אני מזמינה מדי פעם מאמזון ארה"ב מזון יבש ארוז לבע"ח (שלא נמכר כאן) ושולחת דרך המשלוח הימי של BUY2USA ובפעם האחרונה וידאתי איתם מראש שלא תהיה לי בעיה (חבילת מזון מינימלית היא 5 פאונד, וליתר ביטחון הזמנתי שתיים שונות). נאמר לי שבמשלוח אווירי אכן עלולה להיות בעיה במכס, אבל במשלוח ימי יש פחות בעיה גם עם משקלים כבדים יותר (בכל מקרה לא התכוונתי לשלוח אווירית, זה עולה הון). היה בסדר.

 15. שני הגיב:

  שלום,
  מצאתי פריט באתר הזה שאני מעוניינת לרכוש.
  לאחר שבחרתי את הפריט בחרתי בתשלום מול פייפל.
  לבסוף נכתב לי בשורה מחירו של הפריט מחיר דמי משלוח ובשורת המיסים לא כתוב מה המחיר.
  השאלה שלי היא מדוע המיסים לא כתובים שנית איך אדע שזה דואר רגיל ושלא יחייבו אותי בתוספות נוספות??
  תודה

  • שני הגיב:

   אה ושכחתי להוסיף גי זהו המשפט שנכתב לי this order total does not include duties or taxes.
   you will be required pay thos along with any collection fees to the shipping carrier upon receipt.
   מה זה אומר??
   ממש תודה!!!

   • ranpergamin הגיב:

    לא יודע באיזה חנות את קונה, אבל זה דיסקליימר, כלומר הסרת אחריות בהודעה מראש שבה המוכר אומר לך שהוא איננו אחראי לתשלומי המס על הפריט במדינה שאליה ישלח, וכמו כן איננו אחראי להוצאות נוספות שיתכנו כמו עמלות בלדרות מקומיות בארץ היעד.

    כרגע, למיטב ידיעתי, אמאזון ואיביי הם המשווקים הגדולים העיקריים שנותנים תג מחיר מלא עד הבית שכולל את כל העלויות ללא הפתעות וללא משלוח בשני שלבים כמו דרך חברות שילוח וכדומה.

   • שני צנעני קנטור הגיב:

    בתגובה שלך בגיבריש.
    אשמח שתכתוב שנית.
    תודה

    נשלח מה-iPhone שלי

   • שני הגיב:

    תודה טל התייחסותך המקצועית והמהירה.
    באיביי המשלוח של הפריט ממש יקר 300 שקל כשהפריט עולה 200 שקל.
    השאלה האם לא משתלם להזמין דרך החנות למרות שלא כל המיסים כלולים?
    מה דעתך?
    לדעתי זה יצא אפילו זול יותר.
    כמה אתה מעריך שיכולים לקחת כל מיסים נוספים ושאר התוספות למיניהן?
    ממש תודה!
    הפריט למתנת יומולדת 😉

   • ranpergamin הגיב:

    לא יודע איזה חנות, איזה פריט, והאם זה משתלם ביחס לארץ, כי פשוט לא כתבת.

    אין לי מושג מה השילוח ואיזה הפתעות יכולות לחכות, כי לא כתבת..

    בקיצור , אם את רוצה עצה, תצטרכי לשתף אותי באיפה, כמה ומה. את יכולה לפנות ב ״צור קשר״ אם את רוצה לשאול באופן פרטי

 16. oded הגיב:

  אני רוצה לקנות מוצר שנמכר בגרמניה בלבד, ללא שילוח לישראל. השאלה היא,האם אני יכול לעשות שילוח מגרמניה לשיפיטו בארה"ב,ואז לארץ דרכם?

  • ranpergamin הגיב:

   עקרונית כן, אין מניעה. מצד שני יש להם מחסן באוסטריה, ככה שאם החנות שולכת לאוסטריה, אז אתה יכול גם דרך המחסן הזה.

  • אור הגיב:

   במידה ואתה קונה מאמזון גרמניה, יש הרבה מוצרים שהם שולחים ישירות לארץ ואז זה הכי פשוט.
   (כאשר קונים מאמזון עצמם, ולא מאחד הספקים שמציגים בו).
   בנוסף, יש שירות של http://www.mailboxde.com/ שהוא דומה לשיפיטו רק מגרמניה. יצא לי לשלוח דרכם, והחבילה הגיעה ישירות לסניף הדואר כדואר רשום.

 17. Dor הגיב:

  אני רוצה לקנות פלאפון מאליאקספרס. חברים שלי קנו והצליחו לחמוק מכל המיסים. שילוח דרך china post, אפשר לסמוך על זה?

 18. סמדר הגיב:

  שלום! אשמח לסיוע בפתרון בעיה.. קניתי בASOS ולצערי, כיוון שלא הכרתי את הכלל לפיו מעל 75$ נגבה מכס, חויבתי ב190 ש"ח(!)…
  כיוון ששום דבר לא התאים אני מתכוונת להחזיר את כל החבילה.
  האם וכיצד אוכל לקבל החזר כספי של המכס?
  אשמח לכל עזרה,
  תודה רבה!!

  • ranpergamin הגיב:

   סמדר

   עמלות הן עמלות, את לא מקבלת חזרה.
   אם את רוצה לנסות לקבל מעמ בחזרה (לא שאני מאמין שאפשר לקבל חזרה) ממליץ לך לבדוק איתם. לי איו שום מושג

  • trilliane הגיב:

   אני מצטטת לך את החלק הרלוונטית מתוך מדריך המכס ליבוא אישי בדואר חבילות. אם יהיו לך שאלות על כך, פני למכס ובררי מולם (אין לי כל מידע להוסיף על הכתוב, לא התנסיתי בכך אישית):

   החזרת פריטים מיובאים או החלפתם טובין המוחזרים לחו"ל
   מי שייבא טובין, שילם את מלוא המסים החלים עליהם ולאחר מכן התגלה בטובין פגם שהיה בטובין עוד טרם היבוא או אי התאמה להזמנה, רשאי להחזירם לספק ולאחר ההחזרה לפנות בבקשה להחזר המסים ליחידת התפ"ג בבית המכס בו שוחררו הטובין ובלבד שעמד בתנאים המפורטים להלן:
   1. הוכח כי לא נעשה שימוש בטובין למעט שימוש שגרם לגילוי הפגם או אי התאמה והיה הכרחי לצורך גילוי הפגם/ אי ההתאמה.
   2. הטובין יוצאו לא יאוחר מ-6 חודשים לאחר ייבואם והוכח כי אכן בוצע יצוא כאמור.
   3. הוכח כי הטובין שיובאו זהים לטובין שיוצאו.
   4. אם ערכם של הטובין עולה על 200$ – יש להפיק רשימון ייצוא בעת ייצוא הטובין, ביחידת מכס דואר חבילות או באמצעות סוכן מכס, אשר יוצהר בו כי מדובר בייבוא מוחזר. כמו כן, יש למלא טופס מכס 87 ולפעול בהתאם לנהלים שנקבעו לגבי טופס זה ופורסמו באתר רשות המסים. אם לא יופק רשימון יצוא כאמור, לרבות הגשת טופס מכס 87 כנדרש, לא ניתן יהיה לקבל החזר מסים.
   http://taxes.gov.il/CUSTOMS/PERSONALIMPORT/Pages/yebueshe_guide.aspx#GovXParagraphTitle18

 19. moe הגיב:

  שלום, קניתי משהו מ- eBay חודש ללכת והמוכר שלח אותו באמצעות חברת gcx, הם עדיין מחזיקים אותו לעליות סימון לא הגיוניות והם רוצים שאני אשלם 480 shickles לאחסון
  אני שילמתי: 48 $ לכל הדבר תוספת חלבון ספורט

 20. ויקטוריה הגיב:

  היי קניתי מהאיביי שמלה ב72$ והמוכר הרגע אמר לי שהוא שולח דרך פדקס האם יש סיכוי שזה יגיע אליי דרך הדואר ?
  ואם לא אז כמה לדעתך ייגבו ממני מיסים ועמלות ומכס ?

 21. Hadar הגיב:

  היי, תודה על המידע!
  יש לי שאלה- הזמנתי כיסא אוכל לתינוק מאיביי (גרמניה).
  שילמתי 50 יורו על המשלוח אבל לא בטוחה באיזו מהדרכים זה נשלח (ממה שאני מבינה בגרמניה הם השתמשו ב-DHL). סה"כ הקנייה היא של כאלף ש"ח כולל המשלוח (כלומר מעל 75 דולר).
  יש לי מספר מעקב בדואר ישראל ושם כתוב שהמשלוח הגיע לארץ ונמצא כבר 8 ימים בבדיקת המכס.
  מה זה אומר? איך אני יכולה לברר מה הסטטוס והאם אני צריכה לשלם מס כלשהו? האם אפשר לקדם את השחרור של החבילה?
  תודה רבה!

 22. יבואיצוא הגיב:

  חשוב:
  יבוא משלוח שערך הטובין הכלולים בו הינו עד 75$
  משלוח המכיל טובין שערכם הכולל עד 75$ – פטור לחלוטין ממסי יבוא.
  הפטור אינו חל על מוצרי טבק, כוהל ומשקאות משכרים.
  ערך כולל של עד 75$ – לא כולל הובלה וביטוח אם הם מחושבים בנפרד מערך הטובין.

  לדוגמא: משלוח בגדים שערכם הכולל 65 דולר ודמי המשלוח החלים הם בסך 20 דולר (סך כולל של 85 דולר) – עדיין יהיה פטור מתשלום מסים על הטובין.

  לתשומת לב:
  שתי חבילות או יותר שיישלחו מאותו ספק לאותו לקוח בהפרש של עד 72 שעות, ייחשבו כמשלוח אחד שפוצל, ומסי היבוא יחושבו לפי ערכם הכולל של כל הטובין יחד.

 23. שגיא הגיב:

  שלום רן.

  קודם כל, כל הכבוד על ריכוז כל המידע הרב הזה באתר, ובדף זה בפרט. למדתי כמה דברים חדשים, אך נראה שגם אני יכול ללמד אותך משהו.
  כתבת יחסית בהתחלה את המשפט הבא "קניה עד 75$ – לא משלמים אף אחד מהמיסים, כאשר הסכום (75$) כבר כולל בתוכו את מחיר המשלוח".
  עם זאת, מדיניות רשות המסים היא שסיווג החבילה לאחת מארבע המדרגות (עד 75$, עד 500$, עד 1000$, מעל 1000$) מתבצע ***לפי ערך הטובין בלבד***. אך עם זאת, לאחר סיווג החבילה למדרגה, הערך שיילקח בחשבון לצורך חישוב המסים שישולמו בפועל (אם ערך הטובין מעל 75$) יכלול את ה"תקורה" (שילוח, ביטוח, וכו'), בנוסף לערך הטובין לכשעצמו.

  ראה למשל במדריך לייבוא אישי באמצעות דואר חבילות/חברות בלדרות (בכתובת http://taxes.gov.il/customs/personalimport/pages/yebueshe_guide.aspx)

  בברכה,
  שגיא.

  • ranpergamin הגיב:

   תודה שגיא. אני בררתי עם הדואר בגלל שזה רב משמעע, והם טוענים שזה ערך החבילה בלבד.

   • שגיא הגיב:

    אגב, נראה לי שרצוי גם לציין שהחלוקה הזו למדרגות מס לא תקפה לכל המוצרים: יש מוצרים שאין עליהם שום פטור בשום ערך (למשל אלכוהול וטבק), ויש מוצרים שכבר החל מ-75$ חייבים בכל המסים (בעיקר מוצרי אלקטרוניקה למיניהם).

   • trilliane הגיב:

    כל המידע הזה מופיע במדריך המכס, מן הסתם אין סיבה לכתוב אותו כאן מחדש… אבל רוב האנשים לא מזמינים אלכוהול וכו' מחו"ל אלא בגדים, אלקטרוניקה, קוסמטיקה וכו'. לגבי מוצרים אלקטרוניים המדרגה של המכס עומדת בעינה; מה שיש על חלקם (אכן מ-$75) הוא מס קנייה.

   • שגיא הגיב:

    trilliane – תודה, באמת פספסתי שהמיסוי הגבוה באלקטרוניקה נובע ממס קנייה. בכל אופן, כפי שגם אתה מציין, רבים רוכשים מוצרי אלקטרוניקה, ולכן נראה לי שרצוי לציין שעל חלק ממוצרי האלקטרוניקה יש מס קנייה, מה שמעלה את רמת המיסוי עבור טובין כאלו כשערכם למעלה מ-75$.

  • trilliane הגיב:

   הוא יודע… 🙂 זו מדיניות חדשה, הרשומה ישנה (אולי באמת כדאי לעדכן).
   עד לפני חודשים ספורים המדיניות המוצהרת של המכס כללה את מחיר המשלוח (לפחות כך היה ניתן להבין מהמדריך, נתקלתי בטענות סותרות) ורק לאחרונה עדכנו את המדריך והפכו אותו למפורט וידידותי בהרבה. גם העלת רף המכס מ-$325 ל-$500 התרחשה ממש בחודש האחרון.

 24. איתי הגיב:

  איך אפשר לבדוק מהי חברת השילוח באמזון?
  (עם זה דואר ישראל או משהו פרטי)

  • trilliane הגיב:

   תלוי מה מזמינים; אם מזמינים מוצר מדיה (ספר, תקליטור וכו') שאמזון שולחת ישירות לישראל כבר שנים רבות, הם מגיעים בדואר רגיל (אבל לא USPS ואין מספר מעקב). כאן המחירון:
   http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=596198
   יש לשים לב שלאמזון ארה"ב יש הסכם רב-שנים עם המכס ובמכס מקבלים קבצים עם כל החבילות והשווי שלהן; פירוש הדבר שלחבילה שנשלחת מאמזון ארה"ב אין שום סיכוי לחמוק מתשלום מע"מ וכו'. בתקופה שבה הרף היה $50 היה קשה שלא לחרוג ממנו, ושילמתי מע"מ על כל החבילות (למעט אחת שהייתה $50 וכמה סנטים, כנראה ויתרו לי).
   http://ozar.mof.gov.il/ita2013/1999to2008/1997to2004/mam34.htm

   אם מדובר במוצרים אחרים שאמזון שולחת לישראל (לא כולם) היא עושה זאת במסגרת שירות AmazonGlobal Export Countries (שדומה ל-Global Shpping Program של איביי) שבו משלמים מראש (לאמזון) מחיר סופי שכולל כבר את כל המסים, היא מבצעת את השחרור מהמכס ומקבלים את החבילה הביתה עם שליח.
   http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=ftinfo_dp_?ie=UTF8&nodeId=201074230&pop-up=1

   אם קונים ממוכר פרטי (marketplace) בדומה לאיביי, תלוי במוכר. מוכרים רבים כלל לא שולחים בינ"ל (רק domestic) וגם בין אלה שכן (domestic & international) רבים לא שולחים לכל המדינות. חלק מהמוכרים שולחים דרך אמזון (Fulfilled by Amazon) ואז נדיר שהם שולחים בינ"ל (נאמר לי שצריך לסמן שם איזה צ'קבוקס אם המוכר מעוניין, מניסיוני עד כה נראה שרובם לא עושים זאת כי טרם נתקלתי בשירות הזה במוכר ששולח לישראל). בינתיים הזמנתי רק פעמיים מוצרים ממוכרים ששלחו ישירות לישראל, שניהם שלחו בדואר רגיל.

   בעיקרון מי שרשום לאמזון וכתובת בררת המחדל שלו בישראל רואה בכל מוצר אם הוא נשלח לכתובתו או לא. זה נכון לגבי המציע הראשי באותו מוצר (לרוב אמזון). אפשר להיכנס לטבלת המוכרים (אם יש מוכרים נוספים למוצר) ולבדוק בה הצעות אחרות. כמובן, ניתן גם להיעזר בחברות משלוחים שהוזכרו כאן כדי להביא את המוצר לישראל, זה יכול להיות משתלם יותר. מניסיוני הכי נוח לשים בעגלה ולהגיע עד השלב האחרון לפני האישור ולראות את המחיר הסופי (לא לתת לאמזון להמיר לשקלים, זה לא משתלם). ניתן להשוות זאת למחיר שמקבלים ב-BUY2USA למשל (יש להם מחשבון אמזון) ולקבל החלטה מושכלת. אם זה משהו קטן, שווה לבדוק את שיפיטו, כפי שהומלץ כאן.

 25. יוליה הגיב:

  אני מעוניינת לרכוש נעלי ספורט דרך איביי, איך אדע אם הן מקוריות?
  לפי התגובות- הרוב מרוצים אך עדיין יש כאלה שכותבים כי מדובר בזיוף,

 26. מוטי הרוש הגיב:

  ראיתי בתגובות למטה שיש משלוח USPS שהופך בארץ לEMS לפי דבריך.
  אפשר לדעת בדיוק את השמות של אותם סוגי משלוח בבקשה?

  • ranpergamin הגיב:

   או פריוריטי או אקספרס. לא זוכר מי מהשניים. נדמה לי שאקספרס תמיד ופריוריטי ממשקל נפחי מסוים

   • מוטי הרוש הגיב:

    תודה.ומה לגבי משלוחים אחרים שהם לא מארצות הברית כגון: FREE Standard Shipping,
    Standard Int'l Shipping , Economy Shipping from outside US . כל אלא הם לא חברות פרטיות ואני לא יחוייב בעמלות מוזרות אם לא יהיו מקרים חריגים נכון?
    תודה רבה.

   • ranpergamin הגיב:

    אין לי שום מושג מה עומד מאחורי השמות הכלליים האלה

   • מוטי הרוש הגיב:

    יש דרך לברר? כי רוב השליחויות מאיביי הם כאלה…

   • ranpergamin הגיב:

    לשאול את השולח

   • trilliane הגיב:

    למיטב הבנתי ומניסיוני (לא לאחרונה) USPS Priority מגיע לישראל כדואר רגיל (רשום). בזמנו זכור לי ששאלתי כאן והבנתי ששירות Priority של Shipito הוא משהו אחר.

    לגבי איביי, כיום הרבה מהמוכרים האמריקנים שכתוב אצלם Priority למעשה שולחים דרך תכנית GSP של איביי, כלומר הם עצמם בכלל לא שולחים ישירות לישראל; הם שולחים לאיביי בארה"ב, ואיביי שולחת באמצעות חברות שליחויות שמבצעת את השחרור מהמכס ומביאה את המוצר עד הבית (עם שליח). במקרה כזה משלמים את כל המסים והעלויות מראש, אין הפתעות.

    אם מדובר במוכר ששולח בעצמו ישירות לישראל USPS Priority, ייתכן שהוא לא מודע לכך שגם ב-First Class יש רישום והוא יראה אישור שהמוצר התקבל. עד לפני כשנה זה לא היה המצב ולכן מוכרים רבים העדיפו לא לשלוח FC. בשנה האחרונה זה כבר מגיע רשום כך או כך אז אין בעיה. פעמים רבות כשפניתי למוכר והסברתי לו את המצב הוא הסכים לשלוח FC.

 27. אור הגיב:

  שלום!
  המידע שכתבת כאן מעולה!
  מאוד מועיל
  אז תודה לך!
  יש לי שאלה קטנה
  ברצוני לרכוש מכשיר סלולרי מחו"ל והעמלות והמיסים זה מחיר דיי רציני
  רציתי לשאול כיצד אני משתמש בדואר רגיל ללא חברת שליחויות?
  מה ההסתברות שאתפס במכס בשימוש בדואר רגיל?
  ומהם הסיכונים בשימוש בו?

 28. אור הגיב:

  תודה על המדריך המפורט הזה, עשית לי סדר רציני בראש.
  עכשיו יש לי שאלה, במידה ואני מזמין מאיביי דרך חברת שילוח פרטית כיצד אני מוודא שהתשלום מראש ולא יהיו עמלות נוספות? לפי מה שאני מבין משלמים על המוצר ועל השילוח ביחד כך שבעצם המחיר נקבע מראש אז לא יהיו עמלות נוספות… אם כן על איזה מצב אתה מדבר שהשילוח לא נקבע מראש?

  תודה רבה.

  • ranpergamin הגיב:

   אני לא מבין את השאלה. הצלחת לבלבל גם אותי. תן דוגמא

   • אור הגיב:

    אני רוצה להזמין מוצר בשווי 100 דולר, אפשרות השילוח באיביי היא USPS בחינם.
    אני רק צריך להוסיף מע"מ. במצב כזה אני לא משלם שום עמלות נוספות נכון? הדואר משחרר לי את החבילה ואני משלם לו את המע"מ. נכון?

    שאלה2: כתוב בעסקאות באיביי לדוגמא shipping and handling של חברת UPS לדוגמא ב20 דולר.
    זה אומר שהם משחררים לי את החבילה מהמכס וכל טיפול נוסף הוא עליהם ואני מקבל את זה ב20 דולר בלבד ללא שום עמלות נוספות? לזה התכוונת קביעה מראש לסכום עם חברה פרטית ?

   • ranpergamin הגיב:

    1. ב 100$ גם משלמים פוטנציאלית מס קניה.
    תלוי בסוג הפריט. ל usps יש קטגוריות שילוח שונות , חלקן הופכות ל ems בארץ. אם זה first class אין דאגה.

    2. לא. Ups היא חברה פרטית והיא תגבה בנוסף למיסים גם עמלות טיפול. העמלות האלה יכולות בקלות להגיע ל 200 ש״ח ויותר

   • אור הגיב:

    בתגובה להודעה האחרונה.
    למוצר שלי ב100 דולר אין מס קניה לפי הטבלה של רשות המיסים.
    בוא נתחיל מה זה תפסיה במכס והאם כל מוצר מעל 75 דולר יתפס במכס?
    האם כל שחרור במכס דורש עמלה מסויימת?

   • ranpergamin הגיב:

    הסברתי את זה בפוסט. יש תהליך בשחרור ממכס שנקרא שחרור קולקטיבי ושחרור פרטני.
    אם נפלת לשחרור קולקטיבי, אתה תשלם מס לפי מה שנדרש בסניף הדואר. לעיתים גם עבור סכומים כאלה, לא טורחים לגבות מע״מ.

    מצד שני, אם כן נעצרה החבילה לשחרור פרטני, גם אם היא לא חייבת במס, דואר ישראל ידרוש 35 ש״ח עמלה על הטיפול הפרטני. הם גם יכולים לפתוח ולבקש חשבונית מקור.

    אם אתה דרך חברת שילוח פרטית, היא עושה את הטיפול במכס עבורך, אבל גובה עמלה שמנה על הטיפול הזה, ועל כך שאין לך ברירה.

   • אור הגיב:

    אני רק מסתבך… בפוסט מוסבר למי שיש לו קצת ידע בנושא לי אין.
    לפני שחרור.קודם כל מה זה תפיסה? ומתי תופסים ולמה? כרגע אני מדבר על דואר רגיל בינלאומי.

   • ranpergamin הגיב:

    עם מה אתה מסתבך, אור ?
    אתה רוצה שזה יתנהל בצורה ברורה ושתדע שהכל יילך לך חלק. אני מסביר לך שזה לא ככה.
    שאתה לא שולט בשאלה האם זה יעצר לבדיקה פרטנית או לא, והתשובה לזה לא תינתן לך, כי זה בדיוק מה שהם לא רוצים שתדע.
    לא ״תופסים״ משלוח. משלוחים שהמכס מחליט שצריכים בדיקה פרטנית, נעצרים לבדיקה פרטנית, ואם הכל תקין הם משוחררים (מינוס עמלה) אבל בחשודים יש כאלה עם הצהרות לא נכונות, גודל חריג, סחורה אסורה ועוד.. כמובן שיש כאלה שעוברים מתחת לרדאר עם הצהרה מופחתת, או הצהרת תוכן חלקית, או סתם חבילות רגילות שהתוכן מוצהר קטן מ 75$ וההצהרה תואמת את התוכן, ואין חשד כלשהו..

    בקיצור, אין לך שליטה על זה ולא תהיה.

  • אור הגיב:

   זאת אומרת שאם יש לי הצהרה על החבילה והיא לא חשודה ולא חושדים בה, היא פשוט אמורה לעבור במכס בלי בעיה ואז אני יוסיף את המע"מ ומס הקניה אם יש צורך לחברת הדואר ללא עמלות נוספות?
   למשל USPS First Class Mail Intl

   ורק במקרה שהחבילה מעוכבת במכס מטעמים שלהם משלמים עמלת שחרור לדואר?

 29. Maria הגיב:

  רן, משהו אחרון… האם SHIPITO עדיין נחשב לדרך טובה להזמין מארה"ב? אם זה נעליים מחנויות כגון ALDO למשל, האם להזמין רק זוג אחד כל פעם או לעשות חבילה גדולה וזה בסדר?

 30. Maria הגיב:

  קיבלתי הודעה על חבילה שנתפסה במכס בת"א ועליי לבוא עם חשבונית. הספק שלי שלח לי רק חשבונית במייל ולא חושבת שהוא שם בתוך החבילה חשבונית. השאלה היא אם להדפיס את זה וזה מספיק טוב להם? מן הסתם אם זה במייל זה גם ניתן לשינויים קוסמטיים. האם זה בעייתי והם חושדים בסכומים כשמגיעים לשם, או שהם נותנים ועוזבים אותך בשקט?

 31. פיסטוק הגיב:

  הזמנתי משלוח מאתר .TheHut בערך של פחות מ- 75 דולר, במה שמופיע כ'משלוח בינלאומי סטנדרטי'. והיום קיבלתי הודעה מהדואר על חבילה המחכה לי החייבת במכס. מדוע בעצם? וכמה זה עשוי לעלות [רוצה להתכונן מראש לעצבים…] תודה.

  • ranpergamin הגיב:

   כנראה שהמשלוח הוא EMS וכנראה שהם רוצים עמלה על השחרור של החבילה מהבדיקה, כי הם מפעילים שירות עמיל מכס.
   פעם הבאה לפני שבוחרים משלוח חינם, צריך לבדוק מה הוא אותו משלוח ״בינלאומי סטנדרטי״ לא אומר כלום, זה גם יכול להיות EMS כמו במקרה הזה (כנראה) ואז את צריכה לשלם כ 35 ש״ח עמלת שחרור.

   אפשרות נוספת, כיוון שראיתי שמדובר באתר בריטי, שקנית בפחות מ 75 פאונד ולא דולר ?

   אינני יודע, בכל מקרה אלה האפשרויות שנראות לי הגיוניות עם המידע החלקי שסיפרת לי.

   • פיסטוק הגיב:

    ,usv/ קניתי ב- 42 פאונד (כולל משלוח) והקפדתי שזה ייצא פחות מ- 75 דולר. הדבר היחיד על המשלוח היה כתוב international standard delivery. מדובר בכלי בית. 2 כוסות וקופסאות למטבח.
    בזמן ההזמנה, נאמר שאם זה יהיה יותר ממשקל מסוים, האתר עצמו יגבה ממני יותר ואז גם יתנו מספר למעקב. אך זה לא נעשה.
    בכל מקרה, מאחר וזה אמור להיות בסניף הדואר עצמו – יש לצפות שזה אמור להיות עמלת ה- 35 ש"ח?
    העמלה הזו הולכת לדואר, למכס? מול מי אני מנהלת את המו"מ 🙂

   • ranpergamin הגיב:

    אני לא יודע.
    אני מתאר לעצמי שזה שירות עמילות המכס של הדואר שפועל עבור שירות EMS שלהם, וזה לא ממש נתון למשא ומתן, את ה 35 ש״ח תצטרכי לשלם כנראה, אם אני צודק.

    רן

  • יבואיצוא הגיב:

   ה – 35 ש"ח הולכים לעמיל מכס של הדואר…
   לפחות לא הוסיפו מע"מ ועוד כל מני שטויות של שורת מחשב, איכסון ועוד מיני סוכריות…

 32. יואב הגיב:

  במקרה וקניתי משהו מעל ל 75 דולר, איך אני משלם את המס ואיך החבילה תגיע אליי?

  • ranpergamin הגיב:

   תלוי בסוג השילוח לארץ. אם זו חברת שילוח פרטית היא תיצור איתך קשר ותגבה את הכסף במעמד המסירה.

   אם זה דואר רגיל, אז בסניף הדואר

 33. ניר הגיב:

  לגבי הזמנת אייפון 6 מאיביי, אני יכול להצהיר על עלות של 300$ למשל? או אפילו להצהיר על עלות של 70$ ובכך לא לשלם את המסים הכרוכים בהבאתו מחו"ל?
  כמובן דרך Shipito..

  • ranpergamin הגיב:

   בהצלחה לך עם זה… אתה שואל אם אתה יכול לגנוב בלי להתפס… אין לי תשובה על זה

   • ניר הגיב:

    לא שאלתי בשביל לבצע/לגנוב. שאלתי על מנת להבין את ההליך במכס, איך חבילה מגיעה ואיך מאומת כל עניין התשלום.
    היפותטית, אני יכול לזכות באייפון במכירה פומבית ב- 499$ נאמר ואז המסים שיחולו על החבילה יהיו בערך 35% כמקובל.
    לא שאלתי בשביל "לעקוץ" ולא ניסיתי לרמוז לכך.

   • ranpergamin הגיב:

    ניר, העניין פשוט מאד ומוסבר בפוסט. הערך של תוכן החבילה מוצהר בטופס חיצוני בשם CN22.

    המכס יכול לבחור להאמין להצהרה, ויכול להחליט על שחרור פרטני כולל פתיחה וחיפוש חשבונית מקורית והזמנה של המקבל להמציא כזו.

  • trilliane הגיב:

   במכס לא טיפשים; הם יודעים כמה עולה אייפון 6 ובשנה האחרונה הם חמים מאוד על סלולרים ובודקים כל חבילה חשודה (לפחות משתדלים). אם תיתפס בהצהרה שקרית, לא רק שתהיה לך בירוקרטיה וטרחה מיוחדות (ואולי גם תזומן לחקירה במכס) כדי לשחרר את החבילה, תמצא את עצמך גם משלם כפל מע"מ כקנס (37.5% + 18%).
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4488773,00.html

 34. אור הגיב:

  שלום,
  אם ברצוני להזמין דרך האינטרנט מחבט טניס . אני צריך לשלם תופסת תשלום על גודל או משקל?

 35. איזי הגיב:

  היי
  כתבה מעולה ומקיפה עכשיו שאלה הזמנתי מאיביי חבילה עם תכולה של 70$ המישלוח דרך ups האם זה מגיע עד דלת הבית. והאם אצטרך לשלם על זה עמלות
  תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s